Computer Science Department

Awards & Honors

Every year the department honors various students for their achievements.

Departmental Service Award

The Departmental Service Award is granted each year to a student who has rendered exceptional service to the CS department by working as a grader, tutoring students, helping at programming contents, or serving in other capacities.

2015 - Austin Calloway

2014 - Travis Lanier

2013 - Eric Strandvold

2012 - Vivens Ndatinya

2011 - Weston Castleberg

2010 - Logan McLain and Scott Herring

2009 - Ariana Homan-Cruz

2008 - Glen Tankersley

2007 - Jason Housby

2006 - Dan Grasham (CE) and Chris Curry (CS)

2005 - Jared Boyd (CE) and Sam Shoultz (CE)

2004 - Stefan Johnson

2003 - David Miller

2002 - John Homer and Markus McClellan

2001 - Timo Kosonen

2000 - Jared Hodge

1999 - Kevin Pieckiel

1998 - Karina Lungo

Honor Graduates

The following students have graduated from our department with an exceptionally high GPA.

Spring 2015
Daniel Crouch
Sam Tripp
Stephen Wolters

Spring 2014
Barrett Adair
Diego Castillo
Josh Cruz
Hunter Kennon
Travis Lanier
Stephanie Nill
Jordan Simpson
Monica Yarbrough

Spring 2013
Eric Adkisson
Joshua Griffith
Daniel Schliffka
Eric Strandvold

Spring 2012
Alex Avance
Nathan Hourt
Vivens Ndatinya
Branden Paugh
Richard Schneider

Spring 2011
Weston Castleberg
Ben Pschierl
Seth Ringling
Paul Sherrod

Fall 2010
Kent Sheldon

Spring 2010
David Farrow
Brett Jones
Logan McLain

Fall 2009
Aaron Chism

Spring 2009
Ariana Homan-Cruz     

Fall 2008
BJ Hardage

Spring 2008
Lauren McLaughlin
Daniel Nicholas
Pablo Oropin
Justin Pilgrim
Dacia Roper
Mark Rucker

Spring 2007
Keylor Campos
Anthony Sofio
Jose Rodriguez

Spring 2006
Luis Vargas

Fall 2005
David Locke

Spring 2005
Chris Guin
James Holston
Mike Markiewicz

Spring 2004
Zeb Holland-Lake
Colin Neller
Jon White
Jordan Powell
Paul Spitler
Jesse Wyatt
Ben Yam
Alex Lambert

Spring 2003
Addam Krucek
Rolando Ramos
Christina Zhu

Fall 2002
Philip Huff
Nathan Masters

Spring 2002
John Homer
Gregor Tamindzija
Aaron Ogle

Spring 2001
Alvin Joshua Davis
Adrienne Nunnally
Dilia Fuentes

Spring 2000
Wendi Sisson
Elijah Manor

Spring 1999
Neil Chilson

Spring 1998
Mitchell Blue
Gabriel Foust
Karina Lungo
Jonathan Ultis

Fall 1997
Linda Makarova

Spring 1997
Miguel Carranza
Matt Lee
Jose Marini
Dana Steil

Fall 1996
Joshua Coon

Spring 1996
Roberto Batres
Jaime Bermudez
Luis Estrada
Ginger Franklin
Frank McCown

Computer Engineering Honor Graduates

Spring 2005
Landon Davis
Orges Furxhi
Jimmy Huff
Suzi Jenneman
Taylor Williams

Spring 2004
Jonathan Holland
Jon Jensen
Danny Reese
Jon White

CIS Honor Graduates

Spring 2005
Jake Dyniewski

Fall 2003
Jeremy Mitchell

Spring 2002
Randy Quesada

Spring 2001
Krista Anderson

Spring 2000
Adrienne Wilson

Spring 1999
Jason Dyniewski

Spring 1996
Minor Monge

Outstanding New Student Award

Each year the department awards a freshman who shows exceptional promise and performs exceedingly well in the first two CS courses.

2015 - Heather Anderson and Jordan Merrick

2014 - Catherine Wallers and Noah Watson

2013 - Garrett Kelley

2012 - Stephanie Nill

2011 - Hunter Kennon, Conor Kirkman, and Daniel Sebastian

2010 - Vivens Ndatinya and Regis Ngaboyisonga

2009 - Branden Paugh

2008 - Weston Castleberg and Ben Pschierl

2007 - Aaron Chism and Brett Jones

2006 - David Farrow and BJ Hardage

2005 - Mark Rucker

2004 - Andrew Fittz

2003 - Nicole Williamson

2002 - Chris Guin

2001 - Markus McClellan

2000 - Zeb Holland-Lake

1999 - Joshua Lutz

1998 - Jared Hodge

1997 - Tanton Gibbs

1996 - Mitchell Blue

Outstanding Senior Student Award

Each year the department awards the senior who graduates at the top of his/her class.

2015 - Stephen Wolters

2014 - Hunter Kennon

2013 - Ethan Adkisson

2012 - Nathan Hourt and Branden Paugh

2011 - Paul Sherrod

2010 - David Farrow

2009 - Aaron Chism

2008 - Mark Rucker

2007 - Anthony Sofio

2006 - Luis Vargas (CS), Zach Cheatham (CE), and Matt Griffin (overall)

2005 - Chris Guin (CS), Orges Furxhi (CE), and Chris Guin (overall)

2004 - Zeb Holland-Lake (CS), Danny Reese (CE), and Jon White (overall)

2003 - Addam Krucek

2002 - Aaron Ogle

2001 - Alvin Joshua Davis

2000 - Elijah Manor

1999 - Neil Chilson

1998 - Gabriel Foust

1997 - Miguel Carranza

1996 - Ginger Franklin

1995 - Matthew K. Smith

1994 - Joel DeYoung

1993 - Tyler Cutshall

1991 - Myca Hagood Craven

1990 - Scott Burgan

1989 - Ron Pacheco

1986 - Charles Smith

1985 - Shannon Davidson

1984 - Michelle Olree

1984 - Mary Cole Billingsley

Dana Wilburn Martin Scholarship Award

The Wilburn-Martin Scholarship is awarded each year to a select number of female computer science majors that show special promise.

2015 - Mallory Eaton and Catherine Wallers

2014 - Meghan Norris, Emily Strandvold, Allison Calloway, and Catherine Wallers

2013 - Anna Shafer and Monica Yarbrough

2012 - Stephanie Nill and Monica Wallers

2011 - Rebekah Hayes and Monica Wallers

2010 - Rebekah Hayes and Rae Melton

2009 - Rebekah Hayes and Charlene Nutt

2008 - Ariana Homan-Cruz and Angela Withrow

2007 - Lauren McLaughlin and Dacia Roper

2006 - Lauren McLaughlin and Dacia Roper

2005 - Lauren McLaughlin

2004 - Stephanie Lee

Senior Software Development Awards

Software Development Project Winners

The Software Development Project is the capstone course for Computer Science majors. The class is divided into teams who compete against each other for the development of the finest software. Below is a list of the winning teams from each semester; team leaders are listed first.

2015Kannonball KulamiAustin Andrews, Caleb Cobb, Sam Hipp, Carver Petty, Stephen Wolters
2014GearBustersHunter Kennon
2013LocomotionGary Torres
2012The GridAlex Avance
2011T.A.N.K.Paul Sherrod
2010Elemental EntrapmentDavid Farrow
2009 SpringLegends of DraughtsAaron Chism
2008 FallTetrasphere
Connect War
Matt Hepburn
B.J. Hardage
2008 SpringCentury ShiftersMark Rucker
2007 FallBlockerman ReduxPablo Oropin
2007 SpringPentago Classico
Super Mario Squares
David Easter
Daniel Bewley
2006 FallLemmingsAnthony Sofio
2006 SpringPawns of the GallaxyChris Curry
2005 FallCaellachanDavid Locke
2005 SpringLord of the CambioDaniel Isaacs
2004 FallShticksBrian Sullivan
2004 SpringSaturday Morning FlashbackAaron Mount
2003 FallSuper Mario Bros.PipeDreamMike Baur
2003 SpringOthello RemixDaniel Shank
2002 FallThe Great EggscapeErik Luchauer
2002 SpringThe Harbinger  of LightAaron Ogle
2001A Clear Rivalry
Batgammon
Doug Helm
Paul Gower
2000Deathstar DestroyerElijah Manor
1999A Very Silly Checkers GameTanton Gibbs
1998World Diplomacy JeopardyRyan Campbell
1997Jurahtzee ParkChristian Serafeim
1996Scorched SeaFrank McCown
1995Sunday School SoftwareBrad Choate
1994Superior SpadesJoel DeYoung
1993YahtzeeTyler Cutshall

 

AI Super Bowl Winners

Below are the games and those who developed the top-performing artificial intelligences from the Software Development Project course.

2015The HeistAaron Zimmerman
2014Despicable MentagoIsaac Alvarado
2013Fire & IceDustin Howell
2012The GridRichard Schneider
2011T.A.N.K.Paul Sherrod
2010Elemental EntrapmentDaniel Tate
2009TreckersEric Hollingsworth
2008 FallTetrasphereMatt Hepburn
2008 SpringCentury ShiftersMark Rucker
2007 SpringPentago ClassicoDavid Easter
2006 FallTripwireBrad Hill
2006 SpringPawns of the GalaxyChris Curry
2005 FallCaellachanDavid Locke
2005 SpringSpong-O-RomaJonathan Galloway
2004 FallCreeper GulchChris Guin
2004 SpringSaturday Morning FlashbackJesse Wyatt
2003 FallScience TwixtionBrian Thoman & Benjamin Yam
2003 SpringOthello RemixDaniel Shank